KLUBÉLET: Farkas Balázs ügyvezetőt kérdeztük

Ahogy azt klubunktól megszokhatták, igyekszünk az év lezárásaként egy összegzést adni az érdeklődőknek, valamint bepillantást biztosítani az aktuális napi dolgokba, a jövőt érintő tervekbe!

Ezalól idén sem maradhatott ki Farkas Balázs, aki az Eger Labdarúgó Sport Kft. ügyvezetője és akit a klub teljes életéről, valamint a fiú és a lány utánpótlásról továbbá természetesen az NB3-as együttesről is kérdeztük.

A legnagyobb érdeklődés értelemszerűen az NB3-as csapatunkat övezi, melynek irányítását Simon Antal vette át a nyáron és rengeteg fiatal került a keretbe. Hogyan értékeli a csapat jelenlegi hetedik helyezését? Milyen változások várhatóak a keretben és az együttes körül?
FB: Azt gondolom, hogy az az irány amit nyáron kitűztünk az egy jó irány volt, hiszen nagyon sok saját nevelésű olyan fiatalt került fel a felnőtt keretbe, akik még jövőre is “fiatalszabályosak” lesznek, így bár komoly kockázatot is vállaltunk ezzel a lépéssel, de a táblázat közepére így is odaértünk, köszönhetően annak is, hogy Céró Bálint két olyan játékost tudott a nyár végén idehozni akik komoly erősítésnek bizonyultak, valamint annak, hogy Simon Antal végig nagy nyugalommal közelített a játékosokhoz és egy nagyon jó közösség alakult ki. Annak ellenére, hogy a bajnokság színvonala továbbra is azt mondom hogy lejjebb került mint 1-2 éve volt, de így sem dőlhetünk hátra tavasszal, fontos lenne a jelenlegi pozíciónkat megtartani. Nagy változások a keretben nem lesznek, de természetesen 2-3 személycserére biztosan sor kerül, de a konkrétumok nem rám hanem Céró Bálintra és Simon Antalra tartoznak.

A mozgalmas év egyik fontos pillanata volt Györök Tamás távozása az utánpótlás szakmai igazgatói posztján, melyet Sütő Szilárd vett át. Milyen változást hozott ez a mindennapi életben és milyen irányban halad jelenleg az utánpótlásunk? Mennyi pluszt jelent szakmailag és egyéb téren, hogy több korosztályunk (U9-U10-U11-U12-U13-U14-U19) is országos bajnokságokban szerepelhet?
FB: A legnagyobb érvágás nyáron Györök Tamás távozása volt és nem azért mert nem lennék elégedett Sütő Szilárd munkájával, hanem azért, mert egy nem tervezett váltást kellett megoldani. Tamás nagyszerű munkát végzett Egerben és ezt az utat kellett Szilárdnak tovább vinnie. Kijelenthetjük, hogy nincs könnyű dolga Szilárdnak, de látva az elmúlt félévet és ismerve őt, sikeres időszak vár ránk a közeljövőben és az is fontos, hogy most már Szilárd is újra megismerte a közeget és folyamatosan tudja majd beintegrálni azokat a változásokat amiket szeretne. Az, hogy ennyi korosztályunk versenyzett magasabb szinten az az elmúlt évek munkájának köszönhető és ha e mellé tesszük még az objektív produktivitási számokat akkor láthatjuk azt a folyamatos fejlődést amit szerettünk is volna látni.

Női vonalon nem volt változás a vezetői részben. Az elmúlt év a legsikeresebb volt a klub női részlegében bajnoki címekkel, NB1-es szerepléssel. Mit várhatunk ezen a vonalon?
FB: Azt már többször kihangsúlyoztam, hogy a női futball nálunk komoly stratégiai pont, ami több tényezőből tevődik össze. Egyrészt Dr. Vitányi Lászlónál ha keresnénk sem találnánk jobb szakembert a szakág vezetésére, másrészt egy nagyon összetartó társaság került kialakításra, harmadrészt pedig azt sem szabad elfelejteni, hogy a férfi felnőttel szemben a női futball több bevételt termel mint amennyi költséget felemészt. Persze ehhez kellenek az egyre jobb eredmények, az egyre több válogatott játékos, az egyre növekvő taglétszámunk és csapatszámunk valamint a futsal rész is, amit mindenképpen ki kell emelni, hiszen nyár óta a Női felnőtt futsal csapatunk az első osztályban szerepel és nem is akárhogyan. A női felnőtt nagypályás csapatunk idén már komoly kihívója a jóval nagyobb költségvetésből működő Újpestieknek, és az NB2 Keleti csoportban 3 pont hátránnyal telelünk a második helyen, tehát elviekben még a tavaszi Újpest elleni rangadónak komoly tétje is lehet. Viszont eredetileg, amikor kijelöltük a stratégiai irányt, akkor abban azt határoztuk meg, hogy a 2025-26-os bajnokságban lehetnek feljutási ambícióink. Bízom benne, hogy nyárig tovább fejlődnek a lányok és jövőre ezen törekvésünk reális lesz.

Fentiek tükrében a szakmai elismerést egyértelműen jelzi, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség által a fiú részleg Tehetségközpont, míg a leány vonal Kiemelt Képzési Központ státuszban van. Mennyire fontos ez a klubnak?
FB: Ez a két tényező a legfontosabb a klub életében és mondhatjuk Eger városának is, hiszen ezzel folyamatosan ott tartjuk a várost a futball UP térképén is és nem mellékesen egy viszonylag magas színvonalon, amit a legutóbbi MLSZ – Double Pass audit is alátámasztott, hiszen a 27 TK központot figyelembe véve odáig fejlődtünk, hogy a mezőny legfelső harmadába tartozunk már országos szinten.

Ismét szépült, bővül a Felsővárosi Sporttelep, ezúttal egy fedett műfüves pályával. Van még tervben további bővítés vagy fejlesztés?
FB: Sajnos az infrastruktúra az a rész, amit folyamatosan fejleszteni kell annak ellenére, hogy a fizikai korlátaink megvannak persze. A fedett műfüves csarnok fontos fejlesztés elsősorban a legfiatalabb korosztályaink miatt, de természetesen további fejlesztések szükségesek. A már említett sátras pálya köré kell majd palánkot építenünk és nagyon fontos lenne a parkoló területünknek a rendbehozatala, hiszen ez már egy évek óta tervezett program lenne, mert nagyon sok kellemetlenséget okoz nekünk és a szülőknek is. Viszont ez a terület kerítésen kívül van és egyértelműen Önkormányzati terület, de bízom abban, hogy a nyári önkormányzati változásoknak köszönhetően, könnyebben tudunk majd dűlőre jutni a városvezetéssel.

A megnövekedett munkával és feladattal nem nőtt látványosan a mindennapi életet szervező office részleg, hiszen a szűk ügyintézői körhöz az operatív vezető (Béres Mihály), az irodavezető (Horváth Ildikó) és a jogi vezető (Dr. Garamszegi Dóra) tartozik, akiknek a személye szintén nem változott. Ez azt jelenti, hogy a megnövekedett feladatokat is maradéktalanul el tudja látni ez a részleg? Mennyire elégedett velük?
FB: Az Office részlegünk kijelenthetem, országos szinten is magas szintet képvisel és profi módon látják el a feladataikat. Azt nem mondom, hogy nincs elég munkájuk, de nincs rá mód ide plusz munkaerőt behozni, mert a mi költségeink is folyamatosan nőnek, így a jelenlegi állapot fenntartása is nehézséget okoz.

A Klub döntéseiben kiemelt szerepet játszik az Operatív Testület, ahol mindenre kiterjedő stratégiai döntések születnek. Milyennek ítéli meg a Testület munkáját és hogyan látja a szerepét?
FB: Ezen sem fogunk a közeljövőben változtatni, mert továbbra is a demokratikus döntésmechanizmusban hiszek és mert szerintem ez jól működik. Azon már lehetne beszélgetni, hogy lehetne többször ülésezni és még hatékonyabban tevékenykedni, de ezen viszont nekem kell esetleg változtatnom.

A klub költségvetése évek óta stabil, nincsenek pénzügyi problémák és a tudomásunk szerint megfelelő tartalékot is képez minden évadra. Hogyan áll a klub ezen a téren? Kik számítanak a fő támogatóknak, mik a fő bevételi források? Az önkormányzattal milyen a kapcsolat, tekintettel az elmúlt időszak viharos kapcsolatára, számíthatunk-e a többi sportággal egyenértékű megítélésre és támogatásra az új városvezetéstől?
FB: A Klub költségvetése annak ellenére stabil, hogy az elmúlt időszakban komoly bevételi forrásoktól estünk el. A bevételeink jelentős többsége a DVTK közreműködésével realizálódik és az MLSZ-től is jelentős pénzösszeg érkezik különböző jogcímeken. Itt hangsúlyoznám ki megint, hogy a produktivitási pontszámunk évről évre emelkedik, ezáltal itt jelentős bevételnövekedést tudunk realizálni. Jelentősen tudtuk növelni a szponzori bevételeinket, ami fontos eleme lehet egy későbbi TAO nélküli világnak is. Az Önkormányzattal való kapcsolatunk csak jobb lehet, mint amilyen az elmúlt időszakban volt és ez álláspontom szerint nem miattunk volt így. Folyamatosan csökkentek az Önkormányzati támogatásaink, valamint 2024 végén komoly társadalmi szerepet is fel kellett vállalnunk Egerben, annak érdekében, hogy más sportágakat mentsünk meg a megszűnéstől. A 2024-es évre még az előző városvezetés minden kiemelt sportágra 100 Mft-ot biztosított, viszont a labdarúgásra szánt 100 Mft-ból csak 30 mFt érkezett meg az Eger Labdarúgó Sport Kft-hez. A maradék 70Mft, a választásokat követően visszakerült az Önkormányzathoz, viszont ebből az összegből csak 5 Mft-ot kaptunk meg később, mert időközben a városban az NB1-es kézilabda végveszélybe került és a labdarúgásnak tudomásul kellett venni azt a tényt, hogy ott most azonnali segítség kell. Ezt megtettük annak ellenére, hogy természetesen ez a bevételkiesés nagyon nagy gondot okoz nekünk most jelenleg, de az elmúlt évek stabil gazdasági működésének köszönhetően bízom abban, hogy kezelni tudjuk a helyzetet. Bízunk abban is, hogy mivel ez a helyzet most így alakult és így kellett cselekedni, a későbbiekben, amikor esetleg nekünk lesz szükségünk több forrásra, akkor ez a nemes cselekedet kompenzálásra kerül majd. Ezzel a mostani megoldással bízunk abban is, hogy a férfi NB1-es kézilabda csapat megőrzi NB1-es tagságát.

Immáron több éve irányítja az egri klubot, amely idő alatt stabil működés és folyamatos fejlődés jellemez minket. Hogyan érzi magát, hogyan látja Egert, az egrieket és úgy általában a klubban dolgozó embereket, sikerült-e egyértelmű bizalmi viszonyt kialakítania?
Ezzel kapcsolatban az érzéseim továbbra is felemásak, hiszen valóban a stabil működés és a folyamatos fejlődés jellemez minket, de többször van olyan érzésem, hogy a városban illetve a város gazdasági szereplői ezt nem látják vagy nem szeretnék mindig észrevenni. Azonban mivel a helyzet azért kicsit javult, így optimistább vagyok ebben a tekintetben is, mint egy évvel ezelőtt. Ezzel kapcsolatban egyértelműen a céljaink között az szerepel, hogy a gazdasági elit szereplőit visszavezessük a szponzori oldalra is, hiszen jelenleg szinte minden szereplő a TAO támogatás oldaláról gondolkodik esetleg, ami jó és fontos, de nekünk távolabbra is gondolkodni kell. Ami a klubban dolgozó embereket illeti pozitív vagyok, hiszen azt látom, hogy nagyon sok embernek fontos ez a Klub, nagyon sokan tesznek bele emberfeletti munkát, hiszen máshogyan nem jutottunk volna ode 3-4 év alatt, hogy országos szinten is az egyik legjobb TK műhellyel Eger rendelkezik.

Vélemény, hozzászólás?